
26.08.2022
MF HOVEDØYA HAR BLITT OSLOS FØRSTE BADSTUBÅT
Onsdag 24. august feiret Oslo Badstuforening og Kystlaget Viken åpningen av den helt nye badstubåten som nå har fått navnet "Rådhuset". 🎉
Det er Kystlaget Viken som eier fergen som nå har blitt badstubåt, og Oslo Badstuforening som skal drifte den som flytende badstu.
I en flott seremoni ved Rådhuskaia kom kulturminister Anette Trettebergstuen for å døpe badstubåten, og mange kastet etterhvert klærne og testet både badstu og badevann. Til Vårt Oslo uttalte ministeren at dette er et "kremeksempel på frivilligheten og samarbeidets kraft." Det ligger et stort frivillig arbeid bak ombyggingen av båten til badstubåt, som viser hva godt samarbeid og målbevissthet kan bidra til i lokalsamfunnene.
Kystlagsleder Kim Brantenberg er svært fornøyd med båten og at den endelig kan presenteres for allmennheten, etter lang tids innsats og arbeid. Til Vårt Oslo forteller han at å ta vare på et lokalt kulturminne samtidig som det gis nytt liv, er en strålende måte å vise frem byens maritime kulturarv på.
Hver onsdag blir det klubbkveld med åpen badstu for kystlagets medlemmer. Så nå kan i grunnen høsten bare komme!